wyślij formularz zgłoszeniowy

Aktualności

11 września 2023
Aktualności UczelniInstytut Nauk Technicznych i LotnictwaOgólnouczelniane

66. Samolotowe Mistrzostwa Polski w Lataniu Precyzyjnym – Seniorów oraz 52. Samolotowe Mistrzostwa Polski w Lataniu Precyzyjnym – Juniorów

W ostatnim czasie niebo nad Chełmem było areną zmagań najlepszych pilotów samolotowych, w tym członków Narodowej Kadry Samolotowej. Na lotnisku Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie piloci zmierzyli się w 66. Samolotowych Mistrzostwach Polski w Lataniu Precyzyjnym – Seniorów oraz 52.  Samolotowych Mistrzostwach Polski w Lataniu Precyzyjnym – Juniorów . Organizatorem wydarzenia była PANS w Chełmie, przy współudziale Komisji Samolotowej Aeroklubu Polskiego, partnerem zaś Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.

Zawody traktowane są jako cykl przygotowań pilotów Samolotowej Kadry Narodowej do 26. Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym. Podczas zawodów zostały rozegrane 3 konkurencje nawigacyjne oraz 4 lądowania precyzyjne.

Rywalizacja  polegała m.in. na oblocie ściśle wyznaczonej trasy, odnalezieniu wyłożonych w terenie znaków, oraz utrzymaniu stałej prędkości lotu. Kontrola czasu nad punktami dokonywana jest przez sędziów z dokładnością do 2-ch sekund.

Kolejną konkurencją były lądowania precyzyjne. Piloci mieli do wykonania cztery różne rodzaje lądowań:  tzw. normalne, bez mocy silnika, bez mocy silnika i bez klap oraz znad przeszkody. Lądowania wykonywane były na pasie startowym o szerokości 12 m i długości 70 m. Warto dodać, że  rozpiętość skrzydeł samolotu to ponad 9 m, a prędkość podejścia wynosi ok. 60 węzłów. To pokazuje, jaką precyzją i spokojem musieli wykazać się uczestnicy zawodów.

Pierwsze miejsce w kategorii Seniorów zajął Kamil Wieczorek (A. Krakowski), na drugim miejscu uplasował się Michał Wieczorek (A. Krakowski), natomiast trzecie miejsce wywalczył Michał Bartler (A. Stalowowolski).

W kategorii Juniorów zwyciężył Konrad Partyka (A. L/NS Fly), drugie miejsce zdobył Szymon Kut (A. Częstochowski), a trzecie reprezentant PANS w Chełmie Albert Małek.

Organizacja mistrzostw nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Ministerstwa Sportu i Turystyki, które sukcesywnie angażuje się w działania związane z propagowaniem i rozwijaniem kultury lotniczej oraz wsparciu Marszałka Województwa Lubelskiego.