19 maja 2022
Katedra Nauk o BezpieczeństwieSKN Internal Security

Zajęcia dydaktyczne w Zakładzie Karnym w Chełmie

W dniu 15 maja br. studenci koła naukowego Katedry Nauk o Bezpieczeństwie wraz   z wykładowcami – dr Emilią Ordyniec, mgr Adamem Szczepaniukiem i mgr Krzysztofem Pacyną gościli w murach Zakładu Karnego w Chełmie.

Celem wizyty były zajęcia dydaktyczne poświęcone pogłębieniu wiedzy o Służbie Więziennej oraz o polskim systemie penitencjarnym. Studenci mieli  okazję zapoznania się  ze strukturą organizacyjną zakładu karnego, specyfikacją funkcjonowania Służby Więziennej oraz rysem historycznym chełmskiej jednostki penitencjarnej. Podczas zajęć poruszono problematykę bezpieczeństwa funkcjonariuszy i osadzonych ze szczególnym uwzględnieniem tematyki samouszkodzeń. Kontynuując temat bezpieczeństwa zaprezentowano wybrane środki przymusu bezpośredniego i broń palną będącą na wyposażeniu Służby Więziennej. Odbył się praktyczny pokaz sposobów użycia środków przymusu bezpośredniego oraz środków ochrony osobistej, gdzie studenci mieli okazję osobiście w nim uczestniczyć. W kolejnej części studenci mieli możliwość zwiedzenia jednego z pawilonów mieszkalnych i obejrzenia celi zabezpieczającej, oraz innych miejsc na terenie jednostki. W trakcie zajęć była możliwość zadawania pytań i swobodnej dyskusji na interesujące tematy.

Doświadczenia płynące z tego typu spotkań w jednostkach penitencjarnych oprócz przekazu wychowawczego, pozwalają na zweryfikowanie poglądów i opinii na temat Służby Więziennej i jej roli w systemie bezpieczeństwa publicznego, jakie studenci nabywają po zapoznaniu się z wiedzą o różnych aspektach wykonywania kary pozbawienia wolności.