Specjalność „Zarządzanie kryzysowe i ochrona ludności” jest unikatową specjalnością, dzięki której studenci nabywają wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne do pracy w służbach i instytucjach odpowiedzialnych za Zarządzanie Kryzysowe w Polsce oraz Ochronę Ludności między innymi w: Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, Rządowym Zespole Ochrony Ludności, Wojskach Obrony Terytorialnej, Wojska Operacyjnych SZ RP, Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Wojewódzkich/Powiatowych/Gminnych Zespołach/Centrach Zarządzania Kryzysowego, Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Weterynaryjnej oraz innych podmiotach zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.
Absolwenci tej specjalności posiadają znajomość uregulowań prawnych, specyfiki i struktury Systemu Zarządzania Kryzysowego w Polsce, zadań służb i instytucji odpowiedzialnych za Zarządzanie Kryzysowe, a także znaczenia Infrastruktury Krytycznej w systemie bezpieczeństwa oraz głównych zagrożeń bezpieczeństwa państwa. W aspekcie ochrony ludności posiadają znajomość dotyczących zadań i kompetencji organów i podmiotów ochrony ludności, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludności przez ochronę życia i zdrowia ludzi, mienia, infrastruktury niezbędnej dla zaspokojenia potrzeb bytowych, dziedzictwa kulturowego i środowiska w sytuacji zagrożenia naturalnego, wywołanego działalnością człowieka lub na skutek awarii technicznej.
Ponadto studenci posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu wielowymiarowych aspektów zarządzania kryzysowego i ochrony ludności w Polsce, wzajemnych relacji między służbami, uczą się identyfikować i szybko oceniać pojawiające się zagrożenia i związane z nimi ryzyko w skali globalnej, regionalnej i lokalnej, a także monitorowania i przeciwdziałania im.
Studenci poznają zasady działania podmiotów bezpieczeństwa w stanach zagrożeń nadzwyczajnych i powszechnych oraz problematykę zarządzania kryzysowego i ochrony ludności w szczególności dotyczącą zarządzania bezpieczeństwem obywateli (np. w czasie klęsk żywiołowych, katastrof, a także wojny), a także podmiotów gospodarczych. Ponadto część zajęć ukierunkowana będzie na rozróżnianie specyfiki specjalności, że w czasie trwania stanu wojennego i w czasie wojny ochrona ludności jest realizowana jako obrona cywilna i ma na celu ochronę ludności cywilnej przed zagrożeniami wynikającymi z działań zbrojnych i ich następstw.
Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych nauczycieli akademickich, a także praktyków z obszaru obronności i bezpieczeństwa (m.in. oficerów o różnych specjalnościach wojskowych, policji, służby więziennej, służb specjalnych). Aktualne treści kształcenia oraz praktyczne formy kształcenia powodują, że absolwent kończący tę specjalność jest profesjonalnie przygotowany do pracy w wielu instytucjach zajmujących się Zarządzaniem Kryzysowym i Ochroną Ludności w Polsce.
Wybrane przedmioty specjalnościowe
- Planowanie w zarządzaniu kryzysowym.
- Obrona cywilna i ochrona ludności.
- Bezpieczeństwo imprez masowych.
- Monitoring i prognozowanie zagrożeń.
- Ochrona i zarządzanie infrastrukturą krytyczną.
- Zarządzanie w wypadkach masowych i katastrofach.
- Zabezpieczenie logistyczne w sytuacjach kryzysowych.
- Współdziałanie służb mundurowych w zarządzaniu kryzysowym.
- Podstawy zarządzania kryzysowego w UE i NATO.
- Zarządzanie bezpieczeństwem na poziomie lokalnym.