Specjalność „Służby mundurowe w systemie bezpieczeństwa publicznego” jest unikatową specjalnością, dzięki której studenci nabywają wiedzę, umiejętności i kompetencje do pracy w służbach mundurowych takich jak: Siły Zbrojne RP, Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna, Służby Więziennej, ABW, CBŚ i inne. Absolwenci tej specjalności posiadają znajomości uregulowań prawnych, struktury, głównych zadań oraz specyfiki funkcjonowania służb, a także wzajemnych relacji i zasad współdziałania między formacjami. Dzięki zajęciom praktycznym student poznaje realia pracy w służbach mundurowych oraz jej znaczenie w systemie bezpieczeństwa państwa. Zdobywa także odpowiednią sprawność fizyczną niezbędną w przyszłej pracy.
Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych nauczycieli akademickich, a także praktyków z obszaru obronności i bezpieczeństwa (m.in. oficerów o różnych specjalnościach wojskowych, policji, służby więziennej, służb specjalnych). Aktualne treści kształcenia oraz praktyczne formy kształcenia powodują, że absolwent kończący tę specjalność jest profesjonalnie przygotowany do pracy w wielu instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem i obronnością państwa.
Wybrane przedmioty specjalnościowe
- Podstawy wiedzy o służbach mundurowych.
- Siły Zbrojne w bezpieczeństwie wewnętrznym Polski.
- Bezpieczeństwo militarne RP.
- Bezpieczeństwo granicy państwowej.
- Służby specjalne w systemie bezpieczeństwa państwa.
- Użycie środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.
- Obrona terytorialna.
- Cyberbezpieczeństwo.
- Przestępczość zorganizowana.
Praca dla absolwenta specjalności Służby mundurowe w systemie bezpieczeństwa publicznego
Absolwenci tej specjalności mają możliwość zatrudnienia w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem i obronnością państwa (np. ministerstwa, dowództwa, komendy), a także mogą wstąpić w szeregi SZ RP, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Straży Pożarnej, ABW i innych.