25 kwietnia 2023
Katedra Nauk o Bezpieczeństwie

Studenci kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne na zajęciach praktycznych w Państwowej Straży Pożarnej

W dniu 21.04.2023 r. studenci I i II roku kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne uczestniczyli w zajęciach praktycznych zorganizowanych w murach Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie. Towarzyszyli im opiekunowie dr Emilia Ordyniec, dr Sławomir Żurawski oraz mgr Krzysztof Pacyna.

Spotkanie poprowadził Pan kpt. Marcin Huba, który przybliżył zebranym specyfikę pracy funkcjonariusza PSP oraz organizację Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie. Studenci mieli również możliwość zapoznania się z pojazdem ratowniczo-gaśniczym GBA 4/24 i jego wyposażeniem, a także ze specjalistycznym sprzętem grupy poszukiwawczo-ratowniczej „SGPR CHEŁM” tj. kamerą wziernikową Searchcam 3000 oraz geofonem Delsar LD -3.

Kolejnym punktem spotkania była prelekcja Pana st. ogn. Piotra Pietrasia, który omówił zasady alarmowania Państwowej Straży Pożarnej oraz funkcjonowanie Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego (SKKM). Na zakończenie zaprezentowano zebranym pojazdy specjalistyczne takie jak drabina mechaniczna (SCD42) i podnośnik hydrauliczny (SH 25).

Spotkanie stanowiło doskonałe uzupełnienie zajęć teoretycznych prowadzonych w ramach kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne i miało na celu pogłębienie wiedzy na temat systemu bezpieczeństwa państwa i roli jaką pełni w nim, szczególnie lokalnie, Państwowa Straż Pożarna.