7 stycznia 2019
Katedra Stosunków MiędzynarodowychAktualności

Wizyta studyjna Studenckiego Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowch

18 grudnia 2018 roku, grupa studentów i studentek zrzeszonych w Studenckim Kole Naukowym Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie gościli w Warszawie. W ramach pierwszej w tym roku akademickim wizyty studyjnej odwiedzili biura Rady Europy i Parlamentu Europejskiego, a także zapoznali się z zasobami Muzeum Narodowego.

Spotkanie w warszawskim biurze Rady Europy z jego dyrektorem, Pawłem Wierdakiem, poświęcone było historii powstania Rady Europy, a także przybliżeniu dokonań RE w obszarze ochrony praw człowieka. W trakcie dyskusji rozmawiano o działaniach RE w walce z terrorymem, ryzyku powroty do kary śmieci. Padły także pytania o to, jakie warunki należy spełnić, aby znaleźć zatrudnienie w Radzie Europy.

Kolejnym odwiedzanym miejscem była siedziba biura Parlamentu Europejskiego, w której powitał nas dyrektor Jacek Safuta. Spotkanie poświęcone było zbliżającym się wyborom do Europarlamentu. Ciekawym elementem wizyty w biurze PE były warsztaty mające na celu wypracowanie pomysłów działań, które zachęcą do większej frekwencji w zbliżających się wyborach.

Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Narodowym. Studenci mieli możliwość zobaczenia wszystkich udostępnionych zbiorów muzealnych, a także wystawy czasowej „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” poświęconej próbie ukazania wydarzeń historycznych i politycznych poprzez polską sztukę u progu Niepodległości.

Wyjazd studyjny został zainicjowany przez studentkę III roku Olenę Sydorovą – Przewodniczącą Studenckiego Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych. Organizacją zajęła się dr Magdalena Kawa – opiekunka Koła przy ogromnym wsparciu mgr. Marcina Oskierki – wykładowcy Katedry Stosunków Międzynarodowych. Wyrazy podziękowania należą się także Pani Prorektor Dr Beacie Fałdzie oraz Panu Kanclerzowi Mgr. Jackowi Kosińskiemu za przyznanie środków na wyjazd.