20 kwietnia 2017

Warsztaty dla organizatorów pokazów lotniczych

JM Rektor prof. nadzw. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil wraz z Panem Michałem Witkowskim – p.o. Wiceprezesa ds. Standardów Lotniczych ULC w dniu dzisiejszym uroczyście otworzyli dwudniowe warsztaty dla organizatorów pokazów lotniczych, których organizatorem – we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego – jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Warsztaty odbywają się w obiektach Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie w Depułtyczach Królewskich.

W spotkaniu bierze udział blisko 50 osób reprezentujących organizacje lotnicze z całej Polski, w tym z Krakowa, Rzeszowa, Mielca, Warszawy, Krosna oraz Piotrkowa Trubunalskiego.
Pan Dariusz Sarnociński z Biura Zarządzania Bezpieczeństwem w Lotnictwie Cywilnym, w swojej prezentacji przybliżył tematykę dotyczącą Pokazów Lotniczych od strony formalnej. Szczegółowo omówił obowiązujące przepisy, tworzenie zespołu, wypełnianie dokumentacji oraz zagadnienia związane z terenem pokazu, a w szczególności – strefą pokazu, oraz strefą dla publiczności. Następnie Pan Michał Witkowski wygłosił wykład nt. Identyfikacji zagrożenia oraz analizy ryzyka i ich metod.
Po części teoretycznej przeprowadzono ćwiczenia, podczas których Państwowa Straż Pożarna we współpracy ze Stacją Ratownictwa Medycznego zasymulowała akcję ratunkową w sytuacji zagrożenia spowodowaną katastrofą lotniczą. Scenariusz akcji oparto na wydarzeniach, podczas których w strefę publiczności, w czasie wykonywania manewru kołowania, wjeżdża statek powietrzny, rannych zostaje kilkadziesiąt osób. Służby w sposób sprawny i zorganizowany opanowują sytuację, pokaz lotniczy oraz impreza masowa zostają zabezpieczone we właściwy sposób.
Warsztaty zaplanowano na dwa dni, przez uczestnikami jeszcze wiele ciekawych wystąpień, podczas których będzie poruszona tematyka dotycząca min. Współpracy organizatora pokazów i służb zabezpieczenia lotów z instytucją zapewniającą służby ruchu lotniczego. Tę kwestie omówią przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – Panowie Dariusz Moćko i Edward Sokół.
Poza częścią oficjalną uczestnicy warsztatów będą mogli wymienić się doświadczeniem i wnioskami podczas wycieczki, zorganizowanej przez pracowników CSI PWSZ w Chełmie.