7 października 2016
Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka i RolnictwieAktualności

XXIX Wystawa Zwierząt, Maszyn i Urządzeń Rolniczych

W dniu 4 lipca 2015 r. studenci I roku kierunku Rolnictwo PWSZ w Chełmie uczestniczyli w XXIX Wystawie Zwierząt, Maszyn i Urządzeń Rolniczych, organizowanej w Sitnie k. Zamościa. Podczas wystawy firmy, zarówno produkujące, jak i sprzedające maszyny i urządzenia rolnicze, przedstawiały najnowsze rozwiązania konstrukcyjne w tej dziedzinie. Studenci mieli zatem okazję do poszerzenia wiadomości zdobytych na zajęciach z mechanizacji produkcji roślinnej o wiedzę praktyczną. Przedstawiciele handlowi w sposób precyzyjny i jasny zaprezentowali nowe rozwiązania techniczne i technologiczne w zakresie budowy, regulacji i eksploatacji maszyn rolniczych. Studenci chętnie podejmowali dyskusję na ten temat, co niewątpliwie wzbogaciło ich kompetencje w zakresie postępu technicznego. Bardzo atrakcyjną częścią wystawy był pokaz unikatowych ras bydła, trzody chlewnej, owiec oraz kóz i koni. Studenci mogli na żywo zobaczyć rasy poszczególnych grup zwierząt, niektóre występujące tylko w wybranym regionie Polski, jak chociażby rasę świń rodzimą puławską czy rasę zachowawczą krów białogrzbietych. Zapoznanie się z charakterystycznymi cechami zwierząt zapewne ułatwi studentom przyswajanie wiedzy z zakresu chowu zwierząt, który to przedmiot będą realizować w nadchodzącym semestrze. Natomiast największe zainteresowanie młodzieży wzbudził czempionat konia małopolskiego, który wyłonił najpiękniejsze zwierzę oraz wystawy ozdobnego drobiu, rasowych królików i gołębi oraz innych drobnych zwierząt i ptaków. Podziw wzbudzała zarówno ogromna liczba, jak i różnorodność prezentowanych okazów. Miłośnicy roślin natomiast zachwycali się ozdobnymi roślinami i krzewami. Studenci zwiedzili również Muzeum Rolnictwa, którego twórcą był pasjonat Stanisław Chmiel. Przedstawiane eksponaty wzbudziły żywe zainteresowanie młodzieży, która miała okazję porównać dawne i obecne życie na wsi. Podsumowując, wystawa w Sitnie niesie ze sobą nie tylko wiedzę, ale także wiele radości.