23 maja 2023
Aktualności UczelniKatedra Nauk o BezpieczeństwieKatedra Zarządzania BN

Udział przedstawicieli PANS w Chełmie w Konferencji Społeczne i technologiczne uwarunkowania bezpieczeństwa

18-19 maja w Spale w Hotelu Mościcki odbyła się Konferencja Naukowa pt. Społeczne i technologiczne uwarunkowania bezpieczeństwa – problemy interdyscyplinarne, która zgromadziła praktyków i nauczycieli akademickich z Polski oraz z Ukrainy. Konferencja została zorganizowana przez Instytut Społecznych Podstaw Bezpieczeństwa Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej przy współudziale z naszą Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie (głównie Katedrę Nauk
o Bezpieczeństwie i Katedrę Zarządzania BN) jak również przy współpracy wielu instytucji naukowych. W trakcie 2 dni sesji naukowych debat i 7 paneli traktowano o ważnych problemach zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa poruszono następującą problematykę:

• wpływ społeczeństwa, środowiska i technologii na bezpieczeństwo,
  • realia praktyczne lokalnych wymiarów bezpieczeństwa,
  • bezpieczeństwo społeczne w warunkach wojny na przykładzie Ukrainy,
  • realia cywilizacyjnych wymiarów bezpieczeństwa społecznego,
  • konsekwencje społeczne użycia technologii informacyjnych,
  • czynniki budujące siłę i potęgę państwa na arenie międzynarodowej w erze cyfryzacji,
  • realia cywilizacyjnych wymiarów bezpieczeństwa społecznego.

W wydarzeniu czynny udział wzięli m.in.:

• płk prof. dr hab. inż. Leszek Elak – Prorektor ASzWoj i Kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie PANS w Chełmie,
  • prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP, CCB ASzWoj,
  • dr hab. Mateusz J. Kuczabski, prof. ASzWoj
  • dr hab. Ewa Marciniak, prezeska CBOS,
  • dr hab. Aleksandra Skrabacz, prof. WAT,
  • dr hab. Andriy Kuzyshyn, Ukraina,
  • dr hab. Orystlava Sydorchuk, Ukraina,
  • dr hab. Krzysztof Tomaszewski, prof. UW,
  • dr hab. inż. Rafał Bazela, Prof. WITU,

Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Chełmie reprezentował Kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie prof. dr hab. inż. Leszek Elak, który był moderatorem panelu na temat  „Bezpieczeństwo społeczne w warunkach wojny na Ukrainie” oraz wygłosił wystąpienie dotyczące „Technologicznych zmian w systemach bezpieczeństwa militarnego – wyzwania i ryzyka”.

Ponadto pracownicy katedry dr Monika Kwiecińska i dr Emilia Ordyniec, przygotowały wystąpienie na temat: Wpływ migracji na bezpieczeństwo społeczne Polski w związku z wojną na Ukrainie. Intelektualna wymiana poglądów zostanie zwieńczona publikacją naukową.