6 września 2017

Seminarium „Synergia nauki i przemysłu 2017”

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie była organizatorem Seminarium „Synergia Nauki i Przemysłu 2017”, które odbyło się 4 -6 września br. w CSI PWSZ w Chełmie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele największych firm z branży mechanicznej m.in.: DMG MORI, DMG MORI ACADEMY, SIEMENS, HEIDENHAIN, AUTODESK, CAMdivision, SANDVIK Coromant, ag technik, TIZIMPLEMENTS, EROWA, KUKA,  Soditronik, ITA, PROSOLUTIONS, M.A. FORD, INFORM,CEWAR i wiele innych. Głównym celem seminarium była współpraca i integracja ośrodków akademickich z podmiotami działającymi w sektorze przemysłowym zmierzająca do efektywnego  kształcenia studentów na kierunkach inżynierskich.

Profesor nadzw. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie przywitał zgromadzonych gości podkreślając istotną rolę współpracy nauki z przemysłem.

– Przykładamy ogromną wagę do tego, aby studenci, którzy się u nas kształcą, oprócz niezbędnej wiedzy teoretycznej, mieli okazję nabyć cenne doświadczenie. Wspólnie z naszymi partnerami pracujemy nad programem nauczania, który będzie odzwierciedlał rzeczywiste potrzeby rynku pracy. W naszych laboratoriach, studenci uczą się na najnowocześniejszym sprzęcie, którym dysponują największe firmy z branży przemysłowej. Dzięki temu, po ukończeniu studiów są oni odpowiednio przygotowani, aby podjąć pracę zawodową, praktycznie bez żadnego dodatkowego szkolenia ze strony pracodawcy – powiedział Arkadiusz Tofil – Rektor PWSZ w Chełmie.

Szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie inżynierów do pracy zawodowej zwrócił prezes DMG MORI POLAND – Marek Osiński: – Dostarczamy coraz nowsze rozwiązania technologiczne i nowocześniejsze maszyny, które są skomplikowane w obsłudze. Cieszymy się, że młodzież jest coraz zdolniejsza i jest w stanie tę wiedzę przyjąć i skutecznie wdrożyć.

Seminarium odbyło się w Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ. O wykształceniu, jako najlepszej inwestycji, przedstawiciele uczelni rozmawiali z przedsiębiorcami. Dyskusja dotyczyła m.in. rozwoju systemu szkoleń i kształcenia studentów. Wszystko po to, aby przyszli inżynierowie, zdobyli praktyczne umiejętności, które są pożądane przez potencjalnych pracodawców.

Tegoroczna edycja seminarium dotyczyła procesu kształcenia programistów
i operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie CNC. Podczas spotkania prelegenci dzielili się wiedzą dotyczącą najnowocześniejszych technologii i rozwiązań stosowanych w branży.

Seminarium było doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą produkcyjną czołowych polskich firm zajmujących się obróbką materiałów. W trzydniowym seminarium uczestniczyło 500 uczestników z czego 270 uczniów szkół zawodowych, liceów i techników.