9 czerwca 2019

PWSZ w Chełmie na Świdnik Air Festival 2019

W dniach 8-9 czerwca br., przy pięknej pogodzie, odbył się piknik lotniczy Świdnik Air Festival. Oczywiście nie mogło tu zabraknąć Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, która jako doświadczony partner, już po raz drugi została współorganizatorem tego wydarzenia. Oprócz pokazów lotniczych, można było zobaczyć wystawy sprzętu lotniczego i wojskowego, a także zabytkowych samolotów.

Niebo nad Świdnikiem ponownie zamieniło się w arenę zmagań doświadczonych asów przestworzy. Podobnie jak w zeszłym roku, miłośnicy awiacji w sobotę i niedzielę tłumnie zjawili się na lotnisku trawiastym w Świdniku. Wszystko po to, aby oglądać akrobacje najlepszych pilotów m.in. zespołu akrobacyjnego Biało – Czerwone Iskry i Cellfast Flying Team oraz Marii Muś, Marka Choima i Łukasza Czepieli.
– Z przyjemnością kolejny raz zaangażowaliśmy się w organizację Świdnik Air Festival. Nie wyobrażam sobie, żeby mogło nas tutaj zabraknąć. Zależy nam, aby promować kulturę lotniczą w naszym regionie – mówi Rektor – prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil.

PWSZ w Chełmie, podobnie jak rok temu, była odpowiedzialna za zabezpieczenia naziemnej floty statków powietrznych oraz wsparcie techniczne. Ale to nie wszystko. Uczelnia zorganizowała stoisko informacyjno-promocyjne, a także statyczną wystawę, na której można było zobaczyć sprzęt lotniczy, jakim dysponuje. Z kolei doświadczeni instruktorzy wykonali pokazowy lot śmigłowcem Robinson 44, podczas którego można było podziwiać możliwości szkoleniowe maszyny.
W niedzielę oprócz dawki lotniczych emocji dodatkową atrakcją był udział w koncertach. Wieczorem na zakończenie pikniku, zagrały gwiazdy muzyki – Organek, Ania Dąbrowska oraz zespół ENEJ.