17 września 2015
AktualnościINH

Przełamywanie Tabu w Języku, Kulturze oraz Edukacji Dzieci i Młodzieży

Instytut Nauk Humanistycznych PWSZ w Chełmie oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Chełmie zaprasza na konferencję dydaktyczną pt.: „Przełamywanie tabu w języku, kulturze oraz edukacji dzieci i młodzieży”, która odbędzie się w dn. 4-5 kwietnia 2014 r.

Głównym celem konferencji jest omówienie sposobów konceptualizacji tabu oraz „estetyki” przekraczania tabu w języku, kulturze oraz edukacji dzieci i młodzieży. Zamierzamy przeanalizować ten nowy – estetyczny i socjologiczny – dyskurs głównie z perspektywy lingwistyki, teorii kultury i współczesnej edukacji.

Do kluczowych zadań należą: omówienie tabuizacji w obszarze języka i kultury dzieci i młodzieży; rekonstrukcja czynników powodujących respektowanie lub zgodę na przekraczanie tabu (językowego, estetycznego, kulturowego, etc.); charakterystyka współczesnej „estetyki przekraczania tabu”; analiza społecznego i edukacyjnego wymiaru przekraczania tabu oraz jego konsekwencji; próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób przekraczanie tabu wpływa na edukację i wychowanie dzisiejszego młodego pokolenia.

Komitet naukowy konferencji:

• prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska