W okresie od 2 do 13 września 2019 r. studenci I roku kierunku Rolnictwo PWSZ w Chełmie tegoroczną praktykę mechanizacyjną odbyli w Spółdzielni Rolniczej w Žemberovcach, położonej na terenie Słowacji.
Spółdzielnia Rolnicza w Žemberovcach powstała w 1974 r. w wyniku połączenia spółdzielni Brhlovce, Hontianske Trstany i Žemberovce, w ramach wspólnego przedsiębiorstwa rolniczego o nazwie JRD Žemberovce. Poprzez proces transformacji w latach 1990–1992 stopniowo przekształciła się w Spółdzielnię Rolniczą, w której na zasadzie dobrowolności, byli członkowie JRD zaczęli wspólnie działać.
Spółdzielnia zatrudnia obecnie ok. 80 osób, w tym 20 w zawodach technicznych i ekonomicznych. Swoją działalność prowadzi na powierzchni 3 412,46 ha użytków rolnych. Osoby zarządzające, mając wyższe wykształcenie i wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu gospodarstwami, stworzyły zespół specjalistów, którzy profesjonalnie i z powodzeniem prowadzą Spółdzielnię.
Od momentu powstania ukierunkowano jej działalność na produkcję roślinną i hodowlaną, a dział techniczny rozszerzył jej działalność gospodarczą również o świadczenie usług rolniczych. Produkcja roślinna koncentruje się głównie na uprawie zbóż oraz roślin oleistych i strączkowych. Posiada również sady i plantacje wieloletnie. Produkcja zwierzęca natomiast koncentruje się na hodowli bydła i owiec, uzyskując produkty końcowe w postaci mleka krowiego i owczego, wołowiny i jagnięciny.
Studenci podczas pobytu, poszerzyli wiadomości zdobyte na zajęciach o wiedzę praktyczną. Pracownicy działu technicznego w sposób precyzyjny i jasny przedstawiali nowe rozwiązania techniczne i technologiczne w zakresie budowy, regulacji i eksploatacji maszyn rolniczych, wykorzystywanych w uprawie roślin. Zapoznali się również z dobrostanem zwierząt, systemami ich utrzymania oraz mechanizacją produkcji zwierzęcej.
Bardzo zróżnicowana działalność Spółdzielni, dotykająca w zasadzie każdego działu produkcji, pozwoliła praktykantom na zdobycie umiejętności nie tylko mechanizacyjnych, ale i innych, związanych z prowadzeniem dużego przedsiębiorstwa rolniczego.
Wartością dodaną był aspekt poznawczy, studenci mogli bowiem poznać kulturę naszych sąsiadów, a w wolnym czasie zwiedzić malownicze zakątki Słowacji.