W związku z faktem, iż w bieżącym roku obchodzimy piętnastolecie przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej, w Instytucie Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, odbyło się seminarium naukowe zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych. Miało ono miejsce dnia 3 kwietnia 2019 roku.
Seminarium rozpoczęło się o godzinie 11.30 wystąpieniem Aleksandry Prokopczuk, które miało na celu przekazanie wstępnych informacji dotyczących tematu seminarium. Ponadto zostały w nim wymienione pozytywne oraz negatywne skutki obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej.
Następnie głos na konferencji zabrała mgr Monika Lepionko z Urzędu Miasta Chełm. Przemówienie to opiewało w informacje na temat wpływu obecności Polski w Unii Europejskiej z perspektywy lokalnej. Zostały w nim także zawarte wiadomości, o tym w jaki sposób i na jakie cele miasto pozyskuje środki z funduszy europejskich.
Przedostatnią osobą wygłaszającą wypowiedź była Yuliya Mykytyuk. W przemówieniu zatytułowanym „Jeden z dziesięciu. Polska na tle dziewięciu państw przystępujących do UE w 2004 roku” przestawiono kraje, które w tym samym roku zostały włączone do Wspólnoty Europejskiej z wyszczególnieniem Polski. Zestawiono również to państwo w rankingach przestawiających pozytywne strony uczestnictwa w UE.
Ostatnią referentką była Olena Sydorova, która poruszyła kwestię możliwości opuszczenia Unii Europejskiej przez Polskę. Przedstawione zostały także opinie osób, które krytycznie opisywały Wspólnotę Europejską. Na koniec dokonano prezentacji sondaży dotyczących zagadnienia pozostania, bądź wyjścia Polski z UE.
Uczestniczki seminarium zgodnie uznały, iż dzięki przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, kraj zyskał wiele możliwości oraz perspektyw do owocnej współpracy między państwami w ramach Wspólnoty.
Natalia Szpeflik