W ubiegłym tygodniu Studenci Koła Naukowego „INTERNAL SECURITY” PWSZ w Chełmie odwiedzili wystawę „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa podziemnego w dokumentach”. Jej celem jest przypomnienie wszystkim nieznanej historii policyjnej instytucji, która odegrała tak ważną rolę w niezmiernie trudnych latach niemieckiej okupacji.
Państwowy Korpus Bezpieczeństwa był konspiracyjną formacją policyjnej delegatury Rządu na Kraj. Działał w latach 1940-1944. Wielu członków tej formacji pełniło także służbę w Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa, za co byli szykanowani. Represje te miały miejsce zarówno w okresie okupacji, jak i w czasach powojennych. Władze komunistyczne w „nowej Polsce” formułowały nawet zarzuty kolaboracji z okupantem!
Zwiedzającym przedstawiono codzienną służbę w ekstremalnych warunkach. Poza walką z okupantem funkcjonariusze Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa zwalczali także pospolite przestępstwa i społeczne patologie. Formacja nie pozwalała na rozkład moralny społeczeństwa, w trudnych dla polaków czasach..
Wystawę pt. „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach” będzie można oglądać na dziedzińcu Zamku Lubelskiego przez najbliższy miesiąc – szczerze POLECAMY.
„CHWAŁA BOHATEROM”