20 maja 2020
AktualnościOgólnouczelniane

Pamięci ofiar Stalagu 319 w Chełmie

15 maja 2020 r. w ramach obchodów 76. rocznicy likwidacji Stalagu 319 w Chełmie, delegacja Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie z prof. PWSZ w Chełmie Józefem Zającem – prorektorem ds. rozwoju, złożyła wiązanki kwiatów w miejscach pamięci związanych z funkcjonowaniem obozu. Stalag 319 był jednym z największych obozów jenieckich na ziemiach polskich. W mieście Chełm składał się z trzech podobozów: Stalag 319 A w rejonie ulic Rampa Brzeska i Okszowska, 319 B w rejonie ulic Wojsławicka, Partyzantów, Lwowska oraz 319 C przy ul. Rampa Brzeska.  W obozie przebywali przede wszystkim jeńcy radzieccy – obywatele wielu nacji wchodzących w skład ZSRR, a także polscy (Polacy z terenów zajętych przez III Rzeszę po 1941 r. i żołnierze 27 WDP AK), włoscy, belgijscy i brytyjscy. Według szacunkowych danych w obozach tych przebywało około 200 tys. jeńców, z których ponad 100 tys. poniosło śmierć w wyniku rozstrzeliwań, głodu, czy chorób. Obecnie tamte wydarzenia upamiętniają cmentarze i pomniki usytuowane w czterech miejscach Chełma.