25 lutego 2020
AktualnościOgólnouczelniane

Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

21 lutego br. z okazji  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. M. P. Orsetti w Chełmie odbyła się konferencja pn. „Jestem patriotą – szanuję mowę ojczystą”, którą honorowym patronatem objęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Uroczystą konferencję zorganizował Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie.
Głos w sprawie szacunku do języka ojczystego zabrał Prorektor ds. rozwoju – prof. PWSZ w Chełmie dr hab. Józef Zając, Senator RP oraz  Dyrektor ZSEiT w Chełmie Katarzyna Karamać, Poseł na Sejm RP Krzysztof Grabczuk i Anna Pańczyk – Dyrektor Biura Poselskiego Beaty Mazurek.

W pierwszej części konferencji dr Lucyna Sikorska z PWSZ w Chełmie wygłosiła wykład dotyczący drogi, którą zmierza polszczyzna oraz najważniejszych tendencji rozwojowych naszego języka. Drugą część wydarzenia wypełnił panel dyskusyjny „Poprawna polszczyzna – to się opłaca” , w którym udział wzięły: Katarzyna Józefacka z PWSZ w Chełmie, Katarzyna Archimowicz, autorka najpopularniejszej polskiej powieści obyczajowej w roku 2019 oraz Eliza Kudelska – Nowosad z Radia Bon – Ton.
Podczas konferencji interesujące, nowoczesne, a zarazem patriotyczne podejście do języka polskiego zaprezentowali uczniowie ZSEiT w Chełmie.
Cieszymy się, że jako Uczelnia mogliśmy patronować tak ciekawej, energetycznej oraz ważnej dla każdego młodego człowieka konferencji.