12 października 2018

IV międzynarodowa konferencja naukowa

W dniach 7-8 października br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbywała się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Samorząd terytorialny w systemie bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej. Było to już czwarte spotkanie naukowe z ramach cyklu monograficzno-konferencyjnego Studia na samorządem terytorialnym Europy Środkowo-Wschodniej. Uroczystego otwarcia obrad dokonał prof. dr hab. Józef  Zając, Senator RP,  Prorektor ds. studenckich. Współorganizatorami tegorocznej konferencji były – oprócz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie – uczelnie z Ukrainy: Prikarpacki Narodowy Uniwersytet im. Wasyla Stefanyka, Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza oraz Uniwersytet im. Alfreda Nobla w Dniprze, jak również Samorząd Miasta Chełm i Chełmskie Towarzystwo Naukowe. Prelegenci zaprezentowali referaty dotyczące różnych wymiarów bezpieczeństwa lokalnego i bezpieczeństwa państwa, począwszy do aspektów prawnych, społecznych, finansowych, po ekologiczne i militarne. Po zakończeniu konferencji rozpoczęły się prace nad przygotowaniem recenzowanej monografii wieloautorskiej z zakresu bezpieczeństwa. Jej wydanie planowane jest w pażdzierniku 2019 roku.