5 kwietnia 2019

Dzień Otwarty w PWSZ w Chełmie

5 kwietnia br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie jak co roku odbył się „Dzień Otwarty”, który zgromadził tłumy uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych. Studenci i pracownicy Uczelni opowiadali dziś o studiach, perspektywach oraz praktykach zawodowych i wyjazdach zagranicznych w ramach Erasmus+.

– Jestem przekonany, że studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie to najlepsza inwestycja w rozwój osobowy i zawodowy każdego młodego człowieka oraz szansa osiągnięcia sukcesu w różnych obszarach życia. Mam nadzieję, że ponad 1000 uczniów, którzy dziś odwiedzili progi chełmskiej Alma Mater, podejmie właściwą decyzję o wyborze drogi edukacyjnej i zawodowej – powiedział Rektor – prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil.

Naszą Uczelnię, tradycyjnie jak każdego roku odwiedziła młodzież z terenu całego województwa lubelskiego. Nie zabrakło również gości z innych części Polski, dla których PWSZ w Chełmie, jest miejscem, gdzie chcą złożyć dokumenty na studia w pierwszej kolejności. Cieszy również fakt, iż co roku liczba odwiedzających jest coraz większa. Świadczy to bez wątpienia o atrakcyjności i rozpoznawalności Uczelni na arenie ogólnopolskiej.

Nabór na studia I i II stopnia w PWSZ w Chełmie rozpocznie się 15 maja. Kandydaci podczas „Dnia Otwartego” jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji mieli szansę poznać naszą Uczelnię, jak również nawiązać bezpośredni kontakt ze studentami różnych kierunków i obejrzeć bogatą bazę naukowo-dydaktyczną. Poszczególne Instytuty prezentowały swoją ofertę na specjalnie przygotowanych stoiskach.

Instytut Nauk Technicznych i Lotnictwa przygotował atrakcyjne pokazy i prezentacje w Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich. Zainteresowani nie tylko wysłuchali ciekawych wykładów z dziedziny Elektrotechniki, Budownictwa  czy Mechaniki i budowy maszyn, ale mogli także zwiedzić jedne z najnowocześniejszych laboratoriów w Polsce, które znajdują się w CSI PWSZ w Chełmie. Ofertę dla przyszłych pilotów i mechaników lotniczych zaprezentowali pracownicy oraz studenci Centrum Lotniczego.

Pozostałe Instytuty prezentowały swoją ofertę w obiektach przy ul. Pocztowej. Odbywały się tam liczne wykłady, prezentacje i warsztaty praktyczne z zakresu Pedagogiki, Matematyki, Informatyki, Pielęgniarstwa, Rolnictwa, Filologii słowiańskiej i angielskiej, Bezpieczeństwa wewnętrznego oraz Stosunków międzynarodowych. Uczniowie chętnie oglądali kompozycje florystyczne przygotowane przez studentów Rolnictwa, a zainteresowani kierunkiem Pielęgniarstwo odważnie próbowali swoich sił m.in. w pobraniu krwi na specjalnym ramieniu do wykonywania iniekcji.

Ogromną atrakcją dla wszystkich przybyłych gości były prezentacje służb i formacji mundurowych, które przyjęły zaproszenie Katedry Nauk o Bezpieczeństwie. Na placu przed budynkiem Uczelni gościliśmy przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Ligi Ochrony Kraju,Policji, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Służby Więziennej, Straży Pożarnej, 18. Dywizji Zmechanizowanej, 24. Batalionu Lekkiej Piechoty z Chełma, 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chełmie, Brygady Zmechanizowanej z Chełma oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Piękne umundurowanie i wozy bojowe robiły wrażenie na młodszych i starszych uczestnikach imprezy. Niewątpliwie tego dnia byliśmy najlepiej chronionym miejscem w Chełmie i skutecznie zachęcaliśmy do studiowania na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne. Jak powiedział Rektor Uczelni, prof. Arkadiusz Tofil – Gdybym dziś wybierał swoją drogę zawodową, mógłbym dać się skusić nie tylko urokowi munduru, ale przede wszystkim atrakcyjności samego kierunku. To trzy lata niezwykle ciekawych studiów. Niektórych przyciąga mundur, niektórych broń, ale wg opinii wielu moich studentów, to kontakt z praktykami szeroko pojętej tematyki wojskowości i obronności kraju, czyni ten kierunek niezwykle atrakcyjnym i rozwijającym.

Po raz 13. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie zaprosiła pasjonatów matematyki do uznanego już i popularnego Konkursu matematycznego im. S. Chróścikowskiego. W dwóch kategoriach wiekowych zmierzyło się prawie 300 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa lubelskiego.

Kolorowym, radosnym i wiosennym akcentem wydarzenia były gry i zabawy dla tłumów przedszkolaków, które przygotowała Katedra Pedagogiki. W ramach promocji kierunku Pedagogika pracownicy i studenci zorganizowali tańce integracyjne, zabawy chustą animacyjną, gry dydaktyczne, modelowanie balonów, mnemotechniki oraz inne elementy pracy z najmłodszymi, którym przyjrzeć się mogli maturzyści rozważający studia pedagogiczne.

To był wyjątkowy dzień. Współtworzyli go nie tylko gospodarze, ale przede wszystkim młodzież szkół z Chełma i okolic woj. lubelskiego.
Dziękujemy i zapraszamy za rok!