15 czerwca 2022
AktualnościAktualności Uczelni

Chełmscy uczniowie na akademickich spotkaniach z nauką

Przez pięć dni Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie była miejscem, w którym młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych w sposób bardzo praktyczny i kreatywny spotykała się z nauką. Uczniowie mieli wyjątkową okazję zwiedzić i szczegółowo poznać najatrakcyjniejsze laboratoria Centrum Studiów Inżynierskich PANS w Chełmie, porozmawiać z wykładowcami akademickimi oraz wysłuchać wykładów i prezentacji na tematy dotyczące techniki, inżynierii i najnowszych zdobyczy nauki.

Największym zainteresowaniem gości cieszyły się laboratoria Mechaniki i budowy maszyn w tym laboratoria obrabiarek sterowanych numerycznie. Uczniów niezwykle zaciekawiła tematyka drukowania 3D z tworzyw polimerowych, oraz z tytanu. Niewątpliwą atrakcją był także pokaz dronów, konstruowanych przez członków koła naukowego studentów Mechaniki i budowy maszyn.

Gośćmi PANS w Chełmie w ramach projektu „Chełmskie Spotkania z Nauką” byli uczniowie wraz z nauczycielami z I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie, Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie, Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie, Szkoły Społecznej oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Chełmie.

Projekt został zrealizowany w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki, moduł Popularyzacja nauki i promocja sportu, finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Program ma na celu wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w realizacji projektów, których celem jest popularyzacja nauki.