Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.
Dochód uprawniający do ubiegania się o stypendium socjalne w roku akademickim 2024/2025 wynosi 1570,50 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości.
W przypadku pogorszenia się sytuacji materialnej rodziny studenta lub w innym przypadku, dopuszcza się możliwość złożenia wniosku w trakcie trwania roku akademickiego. Prawo do stypendium ustala się od miesiąca następnego, w którym złożono kompletny wniosek (przyznanie świadczenia uzależnione jest od stanu środków Funduszu Stypendialnego).
Wnioski o przyznanie stypendium socjalnego/stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości, na rok akademicki 2024/2025 należy składać w terminie od 07.10.2024 r. do 26.10.2024 r.
Wnioski przyjmowane są w Dziale Pomocy Materialnej ul. Pocztowa 54 budynek D
Wszyscy studenci, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 600,00 zł zobowiązani są do dołączenia do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej albo centrum usług społecznych o korzystaniu w roku złożenia wniosku ze świadczeń z pomocy społecznej przez studenta lub członków jego rodziny. Składając wniosek o wydanie zaświadczenia student powinien powołać się na art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Stypendium socjalne nie przysługuje studentowi, który posiada tytuł zawodowy magistra, nawet jeżeli uzyskał go za granicą. Stypendium to nie przysługuje także w sytuacji, gdy student posiada tytuł zawodowy licencjata, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
Stypendium przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Łączny okres przysługiwania stypendium wynosi 12 semestrów, bez względu na jego pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu stypendium przysługuje na studiach:
- pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
- drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.