W dniach 2 – 6 czerwca 2019 r. we Lwowie i Międzyborzu na Ukrainie oraz w Chełmie odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Problemy ochrony i konserwacji zabytkowych fortyfikacji”, której wiodącymi organizatorami byli: Narodowy Uniwersytet „Politechnika Lwowska”, Katedra Budownictwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie oraz Państwowy Rezerwat Historyczno-Kulturowy w Międzyborzu.
W polskiej części konferencji organizowanej w Akademickim Centrum Współpracy Transgranicznej PWSZ w Nowych Depułtyczach udział wzięło blisko 50 architektów, historyków sztuki, konserwatorów dzieł architektonicznych i inżynierów branży budowlanej dyskutowano na temat problematyki ochrony i konserwacji zabytków i zespołów zabytkowych m. in.: historycznego miasta idealnego Bar, wieży ariańskiej w Krynicy koło Rejowca, kościoła katedralnego we Włodzimierzy Wołyńskim, Kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Brzeżanach, kamienicy przy ul. Kowalskiej w Lublinie, ruin cerkwi w miasteczku Raszków oraz dawnych fortyfikacji, zamków i budowli obronnych m. in.: fortyfikacji miejskich Kijowa, Kamieńca Podolskiego, miasta Pomorzany, Szarogrodu, zamku w Kazimierzu Dolnym, zamku w Świrzu, twierdzy Bobrujsk i fortyfikacji Zamościa.
Tegoroczna konferencja, którą otworzył prof. dr hab. Józef Zając prorektor ds. nauki chełmskiej PWSZ, Senator RP, była już czwartym spotkaniem specjalistów w dziedzinie zabytkowych budowli obronnych z Polski Białorusi i Ukrainy. Jak co roku finałem spotkania naukowców będzie wydany rocznik naukowy, który wzbogaci zasoby biblioteczne, ale także będzie popularyzował wiedzę na temat zabytków Ukrainy i Wschodniej Polski. Konferencję zakończył objazd studyjny, którego celem było pokazanie najstarszych zabytków architektury regionu lubelskiego (Chełm – wzgórze zamkowe księcia Daniela z układem urbanistycznym Starego miasta, Stołpie – wieża mieszkalno-obronna z XII/XIII w., Lublin – zamek, Stare miasto z Bramą Krakowską, Kazimierz Dolny – zamek, Janowiec – zamek).