Studenckie Koło Naukowe Agrobiznesu powstało w październiku 2014 r., a w jego skład wchodzi sekcja agrobiznesu, agroturystyczna i florystyczna.
Aktualnie zarząd koła reprezentują:
- przewodnicząca – Monika Kuczyńska,
- z-ca przewodniczącego – Sandra Stanicka,
- skarbnik – Jessika Skóra
- sekretarz – Angelika Stopa.
Opiekunką koła jest dr hab. inż. Anna Kocira, prof. PANS w Chełmie.
Serdecznie zapraszamy do naszego koła. Kontakt z opiekunką koła email: akocira@panschelm.edu.pl
Na spotkaniach sekcji florystycznej realizowane są tematy:
- technika łączenia w kompozycjach florystycznych materiałów naturalnych i sztucznych (omszone konary, korzenie, suszone i sztuczne kwiaty, sztuczne ozdoby) na przykładzie kompozycji wykonywanych na Boże Narodzenie, Wielkanoc;
- zasady tworzenia kompozycji na Boże Narodzenie i Wielkanoc z wykorzystaniem żywych kwiatów – oglądanie prezentacji przedstawiających poszczególne etapy wykonywania kompozycji przez florystów oraz gazet o tematyce florystycznej;
- planowanie wyjazdów studyjnych na pokazy florystyczne w celach poszerzenia wiedzy z zakresu tworzenia kompozycji okolicznościowych;
- planowanie wyjazdu studyjnego do miejsc o walorach przyrodniczych w celu poszerzenia praktycznej wiedzy z zakresu działalności agroturystycznej;
- przygotowanie tematyki badawczej i wystąpień na konferencje studenckie.
Studenckie Koło Naukowe Agrobiznesu powstało w październiku 2014 r., a w jego skład wchodzi sekcja agrobiznesu, agroturystyczna i florystyczna. Wcześniej, tj. od 2008 r. koło działało pod nazwą Studenckie Koło Naukowe Rolników. Opiekunką koła jest dr hab. inż. Anna Kocira, prof. PANS w Chełmie.
Studenci reprezentowali koło na konferencjach naukowych przedstawiając wyniki badań w formie referatu lub posteru, m.in. na Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych „Koła naukowe – szkołą twórczego działania” w PWS im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (rys. 1, 2).
Rys. 1. Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych w Białej Podlaskiej (fot. A. Greniuk).
Rys. 2. Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych w Białej Podlaskiej (fot. A. Greniuk).
Studenckie Koło Naukowe Agrobiznesu wraz z Naukowym Kołem Technicznym zorganizowało cykl wykładów tematycznych pt. „ Nauka i praktyka”, na który zaprezentowano referaty nt. „Produkcja chmielu w Polsce – historia i współczesność” (prelegent mgr inż. Hanna Hołaj, Prezes Rolniczego Zakładu Doświadczalnego „Jastków”), „Produkcja ekologiczna – teoria i praktyka” (prelegent Sławomir Korniluk doradca rolno – środowiskowy) i „Wykorzystanie dronów w rolnictwie” (prelegent mgr inż. Andrzej Zińczuk, opiekun NKT). Studenci współorganizowali coroczne seminarium naukowe oraz konferencję naukową z cyklu „Nauka i praktyka – rolnictwo różne spojrzenia” (rys. 3, 4). Jego celem było przedstawienie wybranych problemów z zakresu rolnictwa i upowszechnianie ich wśród pracowników i studentów. Prelegentami ww. seminarium/konferecji byli pracownicy naukowi PWSZ w Chełmie, UP w Lublinie, IUNG-PIB w Puławach, UM w Lublinie, pracownicy WIORiN w Lublinie, Nadbużańskiego Związku Pszczelarstwa, pracownicy przedsiębiorstw obsługujących rolnictwo oraz studenci należący do SKNA. Studenci zaprezentowali następujące referaty: Katarzyna Szczepanik „Program Praktyk Zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych – I edycja” i Aneta Remiś „Praktyczne kształcenie studentów w ramach projektu Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych – II edycja”.
Rys. 3. Seminarium Naukowe „Nauka i praktyka – rolnictwo różne spojrzenia” (fot. A. Kocira).
Rys. 4. Seminarium Naukowe „Nauka i praktyka – rolnictwo różne spojrzenia” (fot. A. Kocira).
W ramach sekcji agroturystycznej studenci uczestniczyli w wyjazdach studyjnych zwiedzając m.in. do Ojcowski Park Narodowy, Kraków, Roztocze, Bieszczady (rys. 5 – 7).
Rys. 5. Wyjazd studyjny do Ojcowskiego Parku Narodowego (fot. A. Kocira).
Rys. 6. Wyjazd studyjny po Roztoczu – spływ kajakowy Wieprzem(fot. A. Kocira).
Rys. 7. Wyjazd studyjny po Roztoczu – zagroda Guciów (fot. A. Kocira).
Studenci organizowali wystawy kompozycji florystycznych wykonywanych z okazji Wszystkich Świętych, Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Współorganizowali także warsztaty florystyczne dla studentów Uniwersytetu III Wieku (rys. 8 – 10), Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie i Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku (rys. 11).
Rys. 8. Warsztaty florystyczne dla studentów Uniwersytetu III Wieku (fot. A. Kocira).
Rys. 9. Warsztaty florystyczne dla studentów Uniwersytetu III Wieku (fot. A. Kocira).
Rys. 10. Warsztaty florystyczne dla studentów Uniwersytetu III Wieku (fot. A. Kocira).
Rys. 11. Warsztaty dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie i Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku (fot. A. Kocira).
Członkowie koła brali czynny udział w warsztatach florystycznych dla seniorów i studentów PWSZ w Chełmie w ramach Działania „Arteintegracja. Międzypokoleniowe warsztaty artystyczne dla seniorów”, realizowanych w zadaniu publicznym pn. „Łączymy pokolenia. Bliżej siebie”. W warsztatach brało udział 20 seniorów i 15 studentów, członków SKNA. Podczas warsztatów seniorzy wspólnie ze studentami wykonali łącznie 57 kompozycji florystycznych z okazji Wszystkich Świętych. W kompozycjach wykorzystano zarówno materiały naturalne, jak świeże gałęzie świerku, tuji, jałowca, owoce róży, ognika szkarłatnego, irgi, korę z drzew, suszone kwiaty i owoce, barwione gałęzie oraz sztuczne ozdoby: kwiaty, liście, owoce, tiulowe wstążki, sizal, ozdobną siatkę i znicze. Wykonano 18 prac florystycznych w kształcie krzyża, 31 wieńców i 8 kompozycji okazjonalnych. Podczas warsztatów powstały oryginalne prace łączące naturalne elementy wykorzystywane w tradycyjnej sztuce florystycznej ze sztucznymi.
W bożonarodzeniowych warsztatach florystycznych nt. „Świąteczny blask Bożego Narodzenia” oprócz studentów SKNA brali udział uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku pod opieką mgr Bernardy Jarzyna i uczniowie z Zespołu Szkół Centralnego Kształcenia Rolniczego w Okszowie pod opieką mgr Agnieszki Grzywaczewskiej. Na warsztatach powstały kompozycje florystyczne, w których wykorzystywano zarówno nowatorskie techniki plastyczne z użyciem utwardzacza Powertex, jak i tradycyjne połączenie żywego igliwia z korą, cynamonem, świecą i bombkami.
Studenci organizowali coroczne warsztaty florystyczne w ramach Drzwi Otwartych PWSZ w Chełmie, gdzie wykonywali kompozycje florystyczne z elementów naturalistycznych, żywych i sztucznych kwiatów oraz kwiatów wykonanych ze wstążki i bibuły. Brali także udział w akcji edukacyjno-społecznej „Radosna Wielkanoc” i w Wielkanocnej Zbiórce Żywności „Ale jaja” zorganizowanej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Tak Niewiele w Chełmie. W ramach tych akcji zebrali artykuły żywnościowe i higieniczne oraz wykonali kartki wielkanocne, które przekazali Stowarzyszeniu. Członkowie koła uczestniczyli też w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zorganizowanej w związku z 100-tną rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Corocznie organizowali także dla wychowanków Domu Małych Dzieci w Chełmie wspólne gry i zabawy dni w sali zabaw, Mikołajki i Dzień dziecka połączone z przekazaniem prezentów, co było możliwe dzięki środkom uzyskanym ze sprzedaży wykonanych przez nich kompozycji świątecznych i pomocy społeczności akademickiej ( rys. 12 – 15).
Rys. 12. Dzień zabaw w Domu Małych Dzieci w Chełmie (fot. A. Kocira).
Rys. 13. Dzień zabaw w Domu Małych Dzieci w Chełmie (fot. A. Kocira).
Rys. 14. Dzień zabaw w Domu Małych Dzieci w Chełmie (fot. A. Kocira).
Rys. 15. Mikołaj w Domu Małych Dzieci w Chełmie (fot. A. Kocira).
Na spotkaniach koła studenci zapoznawali się z techniką łączenia materiałów naturalnych i sztucznych (żywe, suszone i sztuczne rośliny, sztuczne ozdoby) w kompozycjach florystycznych wykonywanych na Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie i Wielkanoc (rys. 16-22). Kompozycje wykonywane na Wszystkich Świętych zawierały elementy tradycyjne np. gałęzie świerku, żywotnika, jałowca i mahonii ozdobione suszonym materiałem roślinnym tj. kwiatami, liśćmi, owocami oraz barwnymi sztucznymi kwiatami. Obok tradycyjnych kompozycji powstały krzyże wykonane z naturalnych materiałów roślinnych tj. gałęzi, kory, owoców kasztanowca, śnieguliczki, berberysu, suszonych kwiatów i liści przyozdobionych kolorową siatką z rafii. W kompozycjach bożonarodzeniowych studenci wykorzystywali żywe igliwie (gałązki świerku, tuji, cisu, sosny) połączone z bombkami, barwną siatką z rafii, świecami, wstążkami. Oprócz kompozycji wykonywanych w szklanych naczyniach powstały naturalistyczne choinki z grubych gałęzi drzew iglastych, mchu, szyszek, strąków glediczji, suszonych plastrów pomarańczy i kory cynamonu. Studenci wykonali też piernikowe domki i świąteczne pierniki ozdobione kolorowym lukrem. Natomiast w kompozycjach wielkanocnych wykorzystano żywe kwiaty np. narcyzów, hiacyntów, pierwiosnków, bratków, pędy wierzby (bazie), bukszpanu, rzeżuchę i mech, które łączono z palmami, suszonymi trawami, pisankami, sztucznymi kurczakami, barankami i zajączkami lub kwiatami zrobionymi z bibuły. Wśród prac nie zabrakło też barwnych pisanek ozdobionych cekinami i zajączków zrobionych z wydmuszki jajek.
Rys. 16. Kompozycja na Wszystkich Świętych (fot. A. Kocira).
Rys. 17. Domek z piernika na Boże Narodzenie (fot. A. Kocira).
Rys. 18. Kompozycja bożonarodzeniowa (fot. A. Kocira).
Rys. 19. Wystawa kompozycji bożonarodzeniowych (fot. A. Kocira)
Rys. 20. Wystawa kompozycji wielkanocnych (fot. A. Kocira)
Rys. 21. Wystawa kompozycji wielkanocnych (fot. A. Kocira).
Rys. 22. Wystawa kompozycji wielkanocnych (fot. A. Kocira).
Na spotkaniach koła zapoznawali się z zasadami tworzenia kompozycji świątecznych z wykorzystaniem żywych kwiatów – oglądanie prezentacji przedstawiających poszczególne etapy wykonywania kompozycji przez florystów oraz gazet o tematyce florystycznej. W pracach badawczych analizowali plonowanie i powierzchnię upraw rolniczych oraz relację ceny skupu do plonu i powierzchni tych upraw.
Studenci uczestniczyli także w wyjazdach studyjnych na Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce (rys. 23), gdzie odbywały się pokazy florystyczne prowadzone przez florystów, m.in. Agnieszkę Nożewską, Monikę Szalast, Maxa Kuczyńskiego. Na pokazach prezentowano kompozycje bożonarodzeniowe i wielkanocne, w których wykorzystano elementy naturalistyczne np. mech, szyszki, korę, konary drzew, pędy bluszczu i bukszpanu, gałęzie iglaków (sosny wejmutki, sosny pospolitej, świerku srebrzystego, jodły koreańskiej) z żywymi kwiatami (poinsecja, falenopsis, róża, gerbera, anturium, goździk) i sztucznymi ozdobami np. bombkami, świecami, wstążkami, koralikami, gwiazdkami, guzikami, kurczakami, pisankami.
Rys. 23. Pokaz florystyczny na Elizówce (fot. A. Kocira).