11 października 2021
Ogólnouczelniane

Akademickie Koło Naukowe już działa

W miniony piątek, 8 października, na progu nowego roku akademickiego i trwającego już roku szkolnego, wspólnie z I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, zainaugurowaliśmy działalność Akademickiego Koła Naukowego. Koła, które jest nową płaszczyzną współpracy, zawiązaną w sierpniu br. na podstawie porozumienia pomiędzy PWSZ a LO.

Swoją obecnością zaszczycili wszystkich: JM Rektor dr hab. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie, Pani Halina Smyk – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego oraz Pani Katarzyna Dobrakowska – koordynatorka Akademickiego Koła Naukowego w Liceum.

W uroczystości wzięci też udział opiekunowie i nauczyciele zaangażowani w działalność Koła wraz z uczniami Liceum, jak również nauczyciele akademiccy i studenci z Koła Naukowe „Internal Security”, działającego w ramach kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne, pod opieką Pana mgra Adama Szczepaniuka oraz Pan dr Jurij Hajduk – kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych.

Momentem kulminacyjnym piątkowej inauguracji był wykład otwarty pt. ,,Afganistan. Czy historia zatacza koło? O Afganistanie wczoraj i dziś z geopolitycznego i wojskowego punktu widzenia”, który wygłosił płk rez. dr Dariusz Dachowicz (były żołnierz jednostek specjalnych Wojska Polskiego: 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca i jego dowódca w latach 2006-2010, jednostki GROM, uczestnik wielu misji wojskowych IFOR i SFOR w Bośni i Hercegowinie, Iraku i Afganistanie, Attaché Obrony Wojskowy Lotniczy i Morski przy ambasadzie RP w Kairze, pełnił także służbę w Dowództwie Wojsk Specjalnych, wykładowca w Katedrze Nauk o Bezpieczeństwie PWSZ).

Akademickiemu Kołu Naukowemu przyświeca idea upowszechniania i popularyzacji wiedzy w formie przedsięwzięć edukacyjno-naukowych, wspólnego cyklu wykładów otwartych, spotkań, debat tematycznych, konkursów, konferencji i seminariów z obszaru nauk społecznych i humanistycznych. Koło jest również otwarte na współpracę w innych obszarach i dziedzinach nauki.